Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЗАРАБОТИЛ МИЛИОН ДИНАРИ ГЛУМЕЈЌИ ЈА БРЕНА: ‘БЕШЕ ВИСКОК И ВИТОК КАКО НЕА’

Меѓу остантите значајни работи кој ја обележале кариерата на Лепа Брена секако се вбројува и филмот “Ајде да се сакаме“.

Во филмот стар повеќе од 33 години постои сцена во која пејачката скока во Неретва од стариот мост во Мостар, а повозрасните генерации се сеќаваат дека Брена не ја одиграла таа сцена односни имала дублер.

Станува збор за Јадранко Финк, кој за жал загинал во војната 1993 година, но неговиот брат Горан се присетил на споменатиот филм.

– Брена дојде со филмска екипа во Мостар каде останаа четири дена. Баш беше многу пријатна, иако уште тогаш беше голема ѕвезда. Режисерот Александар Ѓорѓевиќ го забележа мојот брат баш овде на мостот. Јадранко беше висок. По својата конституција одговараше за дублер на Брена. Беше висок и виток како неа. Режисерот му пријде на Јадранко и му даде понуда а тој веднаш ја прифати. Го подготвија како да е Лепа Брена и тој скокна. Мојот брат го изведе скокот, а Брена беше во плитко и исплива од водата како таа да скокнала.

– Му платија милион динари. Тогаш тоа беа четири пет плати. Кога би се претвориле во сегашна вредност тоа би биле околу 1.500 евра. Беше тоа невероватен хонорар а тој презадоволе. После тоа стана уште повеќе популарен. – заклучил братот на Јадранко.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...