Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Д-р Кон со порака до учениците пред почеток на учебната година

Епидемиологот и член на Кризниот штаб, Петар Кон изјави дека не може да каже дека училиштата се потполно безбедни, но важно е да се почитуваат сите мерки за заштита.

Кон за Прва ТВ рече дена не може да каже дека вирусот го нема и дека нема да биде во училиштата и дека е невозможно да каже дека децата се апсолутно безбедни.

Како ги советува родителите, пред секое тргнување на училиште би требало да измерат температура и да проверат дали детето има некои здравствени проблеми. Исто така, важно е дете со себе да има маска и да знае правилно да ја употребува.

Д-р Кон истакна дека маската може да извади за време на седењето на место каде што дистанцата е одредена, за маската да не се навлажнува. Исто така, важно е маската да се менува по потреба. Тој ја нагласи важноста на носењето маски, бидејќи тие ја спречуваат можноста од зараза и овозмуваат нормално следење на наставата.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Свет

Петнаесет азиско-пацифички земји формираа најголем трговски сојуз во светот. Тоа се случи под покровителство на Кина и без учество на Соединетите држави, кои ги...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...