Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

БАЛКАНСКИ ИЗМАМИК: Се претставил како дипломат и уживал во луксузно летување, направил огромна сметка

Полицијата на италијанскиот остров Капри уапсила Хрват, кој лажно се претставувал како дипломат. Тој бил приведен откако била покрената истрага заради неплатени сметки за престој во луксузен хотел и изнајмување брод за крстарење. 

31-годишниот Хрват од претходно и бил познат на полицијата, а 10 дена престојувал во луксузен хотел на островот Капри каде посетувал барови и ресторани, изнајмил брод и си крстарел, пишува Ла Стампа.

Но, летувањето му го прекинале карабињрите кои го уапсиле за измама и лажни изјави за иднетитетот. Како што наведува италијанскиот весник кога пристигнале карабињрите, тој продолжил лажно да се претставува, а имал и нервозен став, па и бил навреден од нивното присуство. При пријавувањето во хотелот „дипломатот“ дал фалсификуван документ, а кога требало да ја плати сметката ги известил дека е веќе договорен трансфер од 10 000 евра. На ист начин го изнајмил и бродот за што сметката изнесувала 4 500 евра. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...