Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

УШТЕ ЕДНО ГОЛЕМО ОЛЕСНУВАЊЕ: РФМ ја укина котизацијата за Супер-лига и го превзема трошкот за Ковид-тестовите

Ракометната федерација на Македонија и натаму продолжува да биде вистински поддржувач на клубовите. Во време на пандемија коронавирус кога речиси сите се соочуваат со финансиски проблеми, а сакаат да бидат на спортската сцена, потребна е помош. Истата доаѓа од РФМ, клубовите денеска добија известување во кое се вели дека котизацијата за оваа сезона е укината, и дека тесотивте за Ковид-19 ќе „паднат“ на товар на федерацијата.

Во целост ви ги пренесуваме одлуките на ОУ на РФМ.

-Се задолжува Комесарот за натпреварување г-дин Славе Николов во кординација со учесниците во системот на натпревари да го моделираат календарот согласно предлогот од медицинскиот партнер 8ми септември за сезона 2020/21 (во прилог дописот од ЈЗУ 8ми септември) ;

-Врска задолжителното тестирање на учесниците во системот на натпревари за детекција на вирусот Сарс2 Ковид – 19 согласно протоколот усвоен трошоците за тестирање ќе бидат на товар на РФМ, тестирањето ке се врши во ЈЗУ 8ми септември ;

-Обврската која произлегува од протоколот за заштита и превенција (Сл. Весник на РСМ број 208 од 26.08.2020 година) за задолжителна изјава (во прилог – изјава) обврска за секој учесник да ја пополни пред почетокот на националното првенство сезона 2020/21 и да именува ковид-координатор од страна на клубот најдоцна до 03.09.2020 г. и да се достави во електронска форма на rfm.prvenstvo@macedoniahandball.com.mk ;

-Согласно дописот добиен од Генерален координативен кризен штаб при Влада на Република Северна Македонија (во прилог) каде се задолжува РФМ да врши засилени редовни и вонредни надзори за примена и спроведување на протоколот. Именувани се следните лица за надзор : 1. Славе Николов (координатор) 2. Камер Металари 3. Левче Китевски 4. Гино Стрезовски.

-Се укинува котизацијата за клубовите учесници во Супер Лига за натпреварувачка сезона 2020/21 ;

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...