Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Пендаровски напладне ќе ја прими владата на Заев

По синоќешниот избор на новата Влада за денеска е најавено и официјалното примопредавање на функциите.

Примопредавањето на премиерската функција меѓу техничкиот премиер Оливер Спасовски и новиот премиер Зоран Заев е закажано за 9 часот. Потоа новиот премиер заедно со членовите на Владата точно напладне ќе има средба со претседателот Стево Пендаровски. Денешната агенда на новиот премиер Заев ќе биде заокружена со средба со бизнис заедницата.

Примопредавање за денеска е закажано и во министерствата за внатрешни работи, за правда и за култура, а изјава е најавена и од страна на првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...