Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАПОЛНИ 90 НО НЕ ЗАПИРА – Империјата ја шири во Јапонија

Ворен Бафет вчера наполни 90 години, но се вели дека деведесеттите се новите седумдесетти, па овој искусен инвеститор нема намера да престане да работи.

Претседателот и извршен директор на Беркшир Хатавеј вчера објави дека неговата компанија има стекнато нешто повеќе од 5% од акциите во секоја од петте водечки јапонски трговски компании.

Тој рече дека тоа го постигнале за време од дванаесет месеци со редовни набавки на берзата во Токио. Врз основа на затворањето на цените на трговските куќи во петокот, уделот од 5% во секоја од нив може да се процени на околу 6,25 милијарди долари.

Јапонските трговски компании – познати како „сого шуша“ – се всушност конгломерати кои увезуваат сè во Јапонија, од енергија и метали до храна и текстил. Тие значително го помогнаа развојот на јапонската економија.

Но, додека го прошируваат својот бизнис во странство, тие стануваат се почувствителни на глобалните проблеми, како што е финансиската криза од пред една деценија. Трговските куќи исто така се соочуваат со зголемена конкуренција меѓу ризичните капиталисти и приватните капитални фондови.

најчитани вести

Свет

Шесмина луѓе, воглавно лекари, денеска се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, соопштиле локални медиуми. Криминална група ги лажела семејства на...

Забава

Марија Сол Перез, аргентинската водителка е една од најатрактивните жени во светот, а посилниот пол никогаш не е рамнодушен на нејзините фотографии и снимки...

Свет

Тие предвидуваат дека огромни проблеми ќе се појават кога хакерите ќе ја зафатат технологијата Neuralink! Експертите предупредуваат дека чиповите што ќе бидат всадени во...

Македонија

Интервјуто на Зоран Заев за бугарски БГНЕС и првичните реакции во јавноста ги зголемија апетитите на двајцата најзаинтересирани за абдицирање на првиот човек на...