Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Знаци дека сте пронашле партнер со кој може да изградите стабилна врска

Се разбира, повеќето луѓе прво гледаат на компатибилноста. Но, тоа може да важи за низа работи. Експертите велат дека најважно за стабилна и долгорочна врска е партнерите да бидат компатибилни кога станува збор за животот, внатрешните вредности и плановите за во иднина. Не можете да изградите врска со личност чии ставови не се согласуваат целосно со вашите ставови и, исто така, со личност која сака да живее начин на живот што не ви одговара.

Значи, совпаѓањето во ставовите и плановите за во иднина укажува на тоа дека некој е личноста што сакате да ја држите покрај вас. Но, ова не е единствениот знак за добар партнер со кого вреди да се гради врска и иднина. Ви донесуваме седум знаци кои јасно покажуваат дека вашиот партнер е личност со која треба да го поминете животот.

Ги гледа ситниците

Експертите велат дека малите нешта се она што е важно и што трае. Но, сигурни сме дека го знаете тоа сами. Преку мали знаци на внимание, вашиот партнер ќе ви го разубави денот и ќе ви покаже дека се грижи.

Останува дури и кога е најтешко

Многу е полесно да исчезне кога е тешко или да се преправаме дека ништо не се случува по конфликт или тешка ситуација. Ако некое лице е подготвено да работи на подобрување на тоа, разберете ја вашата страна од приказната и отворено зборувајте за проблемите, тоа значи дека сте посветени на таа врска.

Тој се однесува кон вас подеднакво

Иако е апсолутно поразителен факт, факт е дека голем број на односи се оној во кој партнерите не се третираат еднакво. Ако забележите дека вашата среќа е подеднакво важна и за вашиот партнер, ако вашиот партнер се однесува со почит и никогаш не се жали на работите што ги прави за вас, ова е основа за силна врска.

Тој ве охрабрува да бидете независни

Исто како нееднаквостите во односите, посесивноста и љубомората се составен дел на многу односи. Голема доблест е да знаете како да го пуштите партнерот, да го охрабрите да биде независен и да го поттикнете неговиот личен развој и раст. Ако забележите дека партнерот ве охрабрува прво да бидете ваша личност, знајте дека ве сака неизмерно и ве цени.

Нема непријатна тишина

Важен дел од врската е да се зборува за тешки, но и убави и лесни теми. Но, исто така, тишината е многу важна. Ако можете да уживате покрај вашиот партнер без збор и ако меѓусебните тишини не се непријатни и страшни, тоа е знак дека навистина уживате едни во други.

Тој е сочувствителен и со отворен ум

Психолозите и експертите за врски велат дека сочувството и отвореноста кон нови предизвици, нови животни ситуации и промени се многу важни кога станува збор за планирање на долга и стабилна врска. Ако вашиот партнер бега од нови работи и не чувствува емпатија, размислете дали сакате нешто сериозно со него.

Тој ве прави подобра личност

На крајот на краиштата, најважниот знак е чувството што се создава во вас кога сте покрај партнерот. Ако вашиот партнер е личност која ве придвижува кон личен раст и ако поради него сакате и мислите дека можете да направите повеќе, знајте дека ја пронајдовте вистинската личност.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...