Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Во полициска акција уапсени тројца ТЕРОРИСТИ на ИСИС во Куманово, имале елеци за самоубиствени напади!

Во полициска акција разбиена е терористичка група во Куманово. МВР потврди дека во Куманово се приведени три лица, но засега не открива повеќе детали.

Телевизијата Канал 5, неофицијално јави  дека утрово полицијата извршила три претреси во Куманово и еден во Скопје и привела тројца кумановци- припадници на ИСИС, кои порано се бореле на боиштата во Сирија, а подолг период се вратени во Македонија со цел регрутирање на нови кадри, но и изведување на напади за потребите на оваа терористичка организација.

Според телевизијата, тие набавиле огромна количина оружје и воена опрема. Полицијата пронашла автоматски пушки и друго оружје, експлозив, елеци за самоубиствени напади, знамиња на ИСИС.

Извор: Канал 5

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...