Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Во оваа земја откриен тип на коронавирусот кој е 10 пати ПОЗАРАЗЕН

Во Индонезија е откриен тип на корона вирусот кој што е дури 10 пати позаразен од другите. Новата мутација на Ковид-19 под ознаката D614G, според моменталните податоци, има пониска стапка на смртност и компликации.

Оваа мутација, научниците ја откриле со секвенцирање на ген од примерок, но потребно е дополнително да се истражи дали таа стои позади наглиот скок на бројот на заболени.

Индонезискиот епидемиолог Сјаризал Сјариф, ги предупредил граѓаните дека мораат да бидат внимателни затоа што моделот на ширење на заразата предвидува дека бројот на новозаболени од моментални 172.053 ќе се зголеми на 500.000 до крајот на годината.

-Ситуацијата е сериозна, локалното пренесување е надвор од контрола, објаснил Сјариф и додал дека бројот на позитивни можеби би бил многу поголем доколку лабаториите успееле да обработат повеќе тестови.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...