Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

АЛСАТ: Плаќањето на кредитите се одложува и после 1 октомври!

И после 1 октомври ќе може да се одлагаат ратите за кредитите, дознава Алсат од банкарски извори. Сепак, овој пат можноста ќе биде модифицирана. Тие што финансиски можат да издржат да ги враќаат ратите, потешко ќе можат да добијат одложување.

Останатите граѓани кои се повеќе финансиски погодени од кризата, ќе може да побааат одложување, па секоја банка ќе решава поединечно за секој случај.

Се разгледуваат модалитетите дали граѓаните сами треба да побараат одложување на ратите или тоа ќе го прават самите банките врз основа на приливите на средства на корисниците на кредити. Деталите се очекуваат за деновиве откако банакарскиот сектор ќе ги допрецизира со Народната банка.

Извор: АлсатМ

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...