Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

4 ПОЧИНАТИ И САМО 39 НОВОЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНА

Во последните 24 часа е регистриран значителен пад на бројот на нови случаи на коронавирус во Македонија.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починале четворица пациенти, а направени се 817 тестирања, од кои 39 биле позитивни.

Починале двајца пациенти од Куманово на 43 и 66-годишна возраст и двајца од Скопје на 71 и 77-годишна возраст. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Најголем број нови случаи се потврдени во Гостивар- 11, па во Прилеп – осум и Скопје- седум.

Во Куманово има три нови случаи, по два нови случаи во Тетово, Струга, Гевгелија и Кочани, а по еден случај е потврден во Кратово и Свети Николе.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравен пациент од: Скопје-6, Штип-21, Тетово-3, Струга-1, Битола-1, Гостивар-6, Гевгелија-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Виница-2, Кичево-4.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.330, бројката на оздравени пациенти е 11.062, на починати е 600, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.668.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примен е 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 40, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6 позитивни деца, 3 мајки и 3 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2 нови, вкупно хоспитализирани се 38 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 63 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 108
• Гази Баба – 102
• Аеродром – 107
• Карпош – 88
• Центар – 81
• Кисела Вода – 100
• Ѓорче Петров – 55
• Бутел – 66
• Шуто Оризари – 32
• Студеничани – 25
• Сарај – 25
• Арачиново – 15
• Илинден – 14
• Сопиште – 6
• Чучер Сандево – 4
• Петровец – 10
• Зелениково – 3
• Странец – 9
• Нераспределен – 1

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...