Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

РЕКОРД: Воспоставена НАЈБРЗА ИНТЕРНЕТ ВРСКА во светот

Научници од Колеџот на универзитетот во Лондон успеале да постават нов рекорд за најголема брзина на интернет сигнал во светот.

Во прашање е брзина на сигнал од 178.000 Gbps (178 Tbps). Да добро прочитавте. Како за споредба, центри на податоци со оптички влакна кои моментално ги имаме се во состојба да пренесуваат податоци со брзина од 35 Tbps.

Овој подвиг го направила екипа истражувачи кои ја предводела Лидија Галдино, а брзината е на пример, доволна да ги преземе се од Netfliksa наеднаш, за помалку од секунда.

Тоа е исто така скоро четири пати поголема брзина од предходниот рекорд (44,2 Tbps), кои го поставиле научници од Австралија.

Како што научниците објасниле, користени се многу пошироки бранови должини од оние кои се користени во постоечките системи со оптички вланка и опсегот на спектрот е огромн 16,8 THz.

На пример, најновиот комерцијален опсег изнесува 9 THz кој само што стигна.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...