Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Шестмина починати и 131 новозаразени со коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1297 тестирања, а регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 34
– Куманово 20
– Штип 5
– Прилеп 8
– Струга 3
– Велес 1
– Битола 2
– Охрид 4
– Кавадарци 2
– Гостивар 12
– Гевгелија 4
– Струмица 2
– Радовиш 1
– Кочани 3
– Македонски Брод 1
– Берово 6
– Валандово 1
– Виница 6
– Делчево 10
– Кратово 1
– Свети Николе 5

Починати се 6 лица, еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент од:

– Скопје 27
– Дебар 1
– Штип 10
– Тетово 11
– Струга 5
– Битола 1
– Гостивар 9
– Струмица 5
– Радовиш 1
– Кочани 1
– Виница 4
– Делчево 3
– Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293, бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

најчитани вести

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...