Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ЗАЕВ: МИНИМАЛНАТА ПЛАТА ЌЕ ПОРАСНЕ НА 20.000, ПРОСЕЧНАТА НА 40.000 ДЕНАРИ

Skoplje, 17. oktobra 2017 - Premijer Makedonije Zoran Zaev na konferenciji za novinaer nakon plenarnog panela na Samitu 100 lidera. FOTO TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC/ bb

Мандатарот Заев најави зголемување на минималната плата на 20.000 и на просечната на 40.000 денари до крајот на мандатот на оваа влада. Економијата предвидел да расте 4 отсто на годишно ниво. Фирмарина нема да плаќаат новоформираните фирми првите 2 години. Влезот на странските инвестиции ќе биде помогнат со 300 милиони евра од Буџетот и од меѓународните фондови што ќе ги добие Македонија.

За предложената влада ќе се гласа најдоцна до утре на полноќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...