Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БЕРЛИН ЗАБРАНИ, СУДОТ ДОЗВОЛИ МАСОВНИ ПРОТЕСТИ против ограничувањата заради корона вирусот

Покраинскиот суд на Германија дозволи да се одржуваат масовни протести против ограничувањата воведени поради корона вирусот, откако градот Берлин ги забрани ваквите демонстрации.

Полициските вооружени сили го прекинаа вчерашниот митинг, отстранувајќи стотици демонстранти со камиони. Револтирани од забраната, за која градските власти тврдат дека е воведена затоа што демонстрантите не носеле маски и не држеле дистанца на претходните настани, активистите викендов испратија илјадници апликации до градските власти за протест.

Дозволено е да се одржат собири, кои неколку иницијативи планираат да ги одржат на 29 август против политиките кон федералната и провинциската влада на пандемија на корона вирус – се вели во судската одлука.

Германија е поуспешна од многу европски земји во контролата на корона вирусот и има ниска стапка на смртност.

Сепак, бројот на заразени се зголемува во последните неколку недели, како и во повеќето земји.

Вчера канцеларката Ангела Меркел апелираше до граѓаните да не се опуштаат во борбата против вирусот.

Ова е сериозна работа, исто како и до сега. Треба сè уште да ја сфаќате сериозно – порача Меркел.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...