Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БЕРЛИН ЗАБРАНИ, СУДОТ ДОЗВОЛИ МАСОВНИ ПРОТЕСТИ против ограничувањата заради корона вирусот

Покраинскиот суд на Германија дозволи да се одржуваат масовни протести против ограничувањата воведени поради корона вирусот, откако градот Берлин ги забрани ваквите демонстрации.

Полициските вооружени сили го прекинаа вчерашниот митинг, отстранувајќи стотици демонстранти со камиони. Револтирани од забраната, за која градските власти тврдат дека е воведена затоа што демонстрантите не носеле маски и не држеле дистанца на претходните настани, активистите викендов испратија илјадници апликации до градските власти за протест.

Дозволено е да се одржат собири, кои неколку иницијативи планираат да ги одржат на 29 август против политиките кон федералната и провинциската влада на пандемија на корона вирус – се вели во судската одлука.

Германија е поуспешна од многу европски земји во контролата на корона вирусот и има ниска стапка на смртност.

Сепак, бројот на заразени се зголемува во последните неколку недели, како и во повеќето земји.

Вчера канцеларката Ангела Меркел апелираше до граѓаните да не се опуштаат во борбата против вирусот.

Ова е сериозна работа, исто како и до сега. Треба сè уште да ја сфаќате сериозно – порача Меркел.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...