Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Ако спиеш со вклучена клима, ВЕРОЈАТНО НЕ СИ СО СИТЕ… Еве и зошто

Летото пристигна и со себе донесе високи температури. Луѓето честопати не можат да спијат добро заради топлината, и поради тоа климите и вентилаторите работат цела ноќ. Сепак, се покажа дека тоа има лош ефект врз здравјето.

Марк Редик, еден од авторите на книгата „Sleep Advisor“, вели дека вентилаторот може да предизвика многу алергии, а спиењето со уклучен вентилатор може да биде кобно за оние кои страдаат од астма, пренесува „The Sun“.

– “За многу луѓе, вентилаторот, особено оној на таванот, им помага да заспијат, но тоа воопшто не е добро, затоа што може да предизвика алергиски напад и суви очи.” – истакнува експертот.

Додека вентилаторот ротира, правот и поленот ги достигнуваат синусите. Ако сте алергични и имате астма, ова може да доведе до сериозни проблеми. Марк ги советува луѓето редовно да ги чистат вентилаторите и клима уредите пред употреба, наведувајќи ја сувата кожа како друга маана.

– “Кога тој воздух ве дува долго време и постојано, кожата се суши. Лосионите и кремите ќе помогнат, но не ако тоа ви остане навика во текот на целото лето. “- објасни тој.

Наместо климатизација и вентилатори, експертите го советуваат следново: „Ставете ролетни, завеси, но во темна боја, затоа што темните ќе ја привлечат топлината.Туширајте се со ладна вода и пијте ладни пијалоци како вода или овошни сокови. Избегнувајте го алкохолот, кофеинот и напитоците со висока концентрација на шеќери.“

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Свет

Петнаесет азиско-пацифички земји формираа најголем трговски сојуз во светот. Тоа се случи под покровителство на Кина и без учество на Соединетите држави, кои ги...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...