Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

159 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 и ПЕТМИНА ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2018 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-26, Дебар-9, Штип-10, Прилеп-12, Тетово-5, Струга-4, Велес-4, Битола-2, Охрид-2, Кавадарци-7, Гостивар-6, Гевгелија-3, Струмица-4, Крива Паланка-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 212 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-42, Штип-49, Прилеп-3, Тетово-10, Струга-2, Битола-4, Охрид-1, Гостивар-45, Струмица-2, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-6, Македонски Брод -3, Свети Николе-1, Кичево-2.

Починати се 5 лица, пациентка од Скопје (61г), двајца пациенти од Дебар (43 и 86г), пациент од Кичево (62г) и пациент од Демир Хисар (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14163,  бројката на оздравени пациенти е 10933, на починати е 590, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2640.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5864, активни 854

• Куманово 1447, активни 356

• Дебар 252, активни 85

• Штип 1129, активни 175

• Прилеп 447, активни 101

• Тетово 1208, активни 175

• Струга 557, активни 61

• Велес 269, активни 30

• Битола 201, активни 39

• Охрид 333, активни 31

• Кавадарци 180, активни 78

• Гостивар 767, активни 230

• Гевгелија 45, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 63, активни 24

• Крива Паланка 45, активни 16

• Радовиш 41, активни 6

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 140, активни 27

• Пробиштип 80, активни 15

• Демир Хисар 60, активни 16

• Македонски Брод 70, активни 17

• Пехчево 18, активни 12

• Берово 51, активни 42

• Валандово 8, активни 1

• Виница 64, активни 36

• Делчево 49, активни 43 (11 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 17, активни 2

• Свети Николе 282, активни 58

• Кичево 269, активни 73

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2018 теста се преку: ИЈЗ-866 ЦЈЗ Скопје-12, Авицена-255,  Биотек-271, МАНУ -99, Жан Митрев (Филип Втори)-231, Систина со PCR метода -163, лабораторија Лаор –44, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-4, ГАК-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 145.705 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 71 пациенти. На кислородна поддршка се 41, нема пациенти на механичка вентилација.  Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 8  позитивни деца, две мајки и две деца суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 39 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 12, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 108, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 117

• Гази Баба – 102

• Аеродром – 105

• Карпош – 86

• Центар – 85

• Кисела Вода – 100

• Ѓорче Петров – 55

• Бутел – 65

• Шуто Оризари – 32

• Студеничани – 20

• Сарај – 26

• Арачиново – 16

• Илинден – 12

• Сопиште – 6

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 10

• Зелениково – 3

• Странец – 5

• Нераспределен – 4

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...