Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

ФИФА и УЕФА не смеат да му помогнат на Меси

Двете најголеми и најважни фудбалски организации, ФИФА и УЕГА, не смеат да се мешаат во случајот Лионел Меси и Барселона.

Според калузулата во договорот за било кој спор меѓу Аргентинецот и каталонскиот гигант надлежен ќе биде судот во Шпанија, а не УЕФА, ФИФА или некој друг.

Меси ја потресе Каталонија по информацијата дека сака да замине од Барселона и тоа година дена пред истекот на актуелниот договор. Тој се повикува на одредени членову, но челниците на клубот не прифаќаат разделба и тврдат дека тој задоцнил со неговото барање за трансфер.

Многумина веруваа дека ФИФА ќе промени нешто поради пандемијата коронавирус, и ќе може да го заштити еден од најдобрите фудбалери во светот, но такво нешто не е можно, поради клаузулата, па двете организации ќе мора да седат на страна.

Ова значи дека Меси и барса ќе мораат да најдат заеднички јазик или целиот случај ќе оди на суд, а таму ќе не чека вистинска сапуница, нешто слично како онаа на Нејмар. Бразилецот поднесе трета тужба против Каталонците, откако замина од ПСЖ, а пак тие веднаш одговорија со против тужба, овој процес трае три години, ништо поразлично нема да биде и со Меси.

Мо, разликата меѓу нив двајца е огромна. ПСЖ за него плати 222 милиони евра, додека пак за Меси Барса ќе бара 700 милиони евра.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...