Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Уште четири неработни денови во 2020 – ДВА СЕ ПРОДОЛЖЕНИ ВИКЕНДИ

Денеска е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, а воедно ова е и последниот празник за верниците од православна вероисповед.

До крајот на годината остануваат уште четири неработни денови за сите граѓани на нашата земја, од кои два се продолжени викенди, а два се паѓаат во вторник.

За сите граѓани на РМ

– 8 септември (вторник), Ден на независноста;

– 11 октомври (недела), Ден на народното востание, односно 12 октомври (понеделник) е неработен ден;

– 23 октомври (петок), Ден на Македонската револуционерна борба;

– 8 декември (вторник), Св. Климент Охридски;

За граѓаните од католичка вероисповед

– 1 ноември (недела), Празникот на сите светци;

– 25 декември (петок), првиот ден на Божиќ;

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

– 22 ноември (недела), Ден на албанската азбука;

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ

– 28 септември (понеделник), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур;

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ

– 28 септември (понеделник), Меѓународен ден на Бошњаците;

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ

– 21 декември (понеделник), Ден на наставата на турски јазик.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...