Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО со препорака: Да се тестираат сите контакти без оглед на симптомите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека сите лица кои биле во контакт со заразен со коронавирус треба да бидат тестирани, без оглед дали покажуваат симптоми. Оваа препорака на експертите на СЗО е дадена откако епидемиолозите во САД проценија дека тестовите не се неопходни за оние кои не покажуваат симптоми на болеста.Експертот на СЗО Марија ван Керкове истакна дека СЗО препорачува доколку е можно да се тестираат сите контакти, без оглед на развојот на симптомите.

Американскиот Центар за превенција и контрола на болести во понеделникот соопшти дека не е неопходно да се тестираат контакти без симптоми, но американскиот епидемиолог Ентони Фаучи изрази загриженост дека новите препораки на ЦДЦ ќе им дадат на луѓето погрешна претпоставка дека асимптоматското ширење на заразата не треба да биде причина за голема загриженост.

Ван Керкове вели дека тестирањето контакти е од суштинско значење за разбивање на синџирот за пренесување на вирусот.Таа исто така истакна дека само носењето маска не е доволно, туку дека е неопходно и одржување на физичко растојание и миење на рацете.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...