Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НОВО ОТКРИТИЕ: Витаминот Б12 може да го запре размножувањето на коронавирусот

Индиски научници откриле дека витаминот Б12 е во состојба да го блокира размножувањето на коронавирусот, а резултатите од истражувањето се објавени во списанието IUBMB Life. Користејќи компјутерско моделирање, научниците успеале да утврдат кои молекули содржани во природни производи и лекови можат да го потиснат дејството на nsp12, кој е содржан во геномот на SARS-Cov-2 и е одговорен за размножување на вирусот.

Се покажало дека метилкобаламинот – еден од двата биолошки активни коензимни форми на витаминот Б12, поседува способност да го запре размножувањето на вирусните клетки.

Оваа супстанца може да се препише како превенција за ризичните групи – медицинскиот персонал, старите лица или лица со хронични болести за да се намали ризикот од зараза и потребата од итна помош во болница.

Научниците истакнаа дека се потребни дополнителни истражувања за да се направат промени во протоколот за лекување на Ковид-19.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...