Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НОВИ МЕРКИ: Без маска може да се само РЕКРЕАТИВЦИТЕ и ВЕЛОСИПЕДИСТИТЕ

Велосипедистите и рекреативците во Париз се изземени од новите мерки за носење маска на отворено, во борбата против коронавирусот, соопшти полицијата.

Од таму навеле дека полицајците првин ќе даваат усни опомени пред да почнат да пишуваат казни, додека многу луѓе останаа збунети каде треба, а каде не треба да се носи маска.

Од денеска, властите донесоа одлука за задолжително носење маска секаде во Париз. Досега, маските беа задолжителни само во прометните делови од градот.

Новите мерки се однесуваат на пешаците, на возачите на скутери и мотоцикли во Париз и неговите предградија. Возачите на автомобили не мора да носат маска.

Полицијата предупреди и дека трговските објекти во кои клиентите не носат маски, ќе бидат затворени.

Исто така, донесена е одлука дека децата постари од 11 години ќе мора да носат маски на училиште.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...