Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МУ ПАДНАЛ КУФЕР НА ПРЕСАДЕНАТА КОСА, сега ја тужи компанијата

Италијанец кој извршил трансплантација на коса во Истанбул ја тужи турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ за причинетата штета откако врз главата му паднал куфер, пишува агенцијата Дире.

37-годишен маж од Таранто, на југот на Италија, ја тужи турската компанија дури сега, бидејќи неколку месеци по операцијата се покажало дека неговата трансплантирана коса пораснала успешно на сите места, освен таму каде што му паднал куферот.

Како што пишува агенцијата, настанот се случил во ноември минатата година, кога патникот се упатил дома дома еден ден по операцијата.

За да ја заштити својата ново оперирана глава, тој се обидел да земе перница од преградата над седиштето, но на главата му паднал мал куфер. Раната искрварила, персоналот излегол во пресрет, и се ќе било добро ако, неколку месеци по операцијата, косата на „удреното“  пораснала како што треба.

Патникот сега бара оштетаа од 135.000 евра.

Во овој случај, авиокомпанијата не може во своја одбрана да каже дека се преземени сите неопходни мерки за заштита на патниците, бидејќи според меѓународните правила, такво нешто може да се земе предвид само доколку штетата е поголема од износот што го бара Италијанецот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Предмалку изби пожар во Зегин на Партизанска во Центар, две возила на пожарна се обидуваат да го стават под контрола.