Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

КРИЗНИОТ ШТАБ РЕШИ: Нема карантин ни обавезен ПЦР-тест за граѓаните кои се враќаат од одмор

Кризниот штаб за борба против корона вирусот во Србија донел одлука дека нема да биде воведен карантин, ниту обавезен ПЦР-тест за граѓаните кои се враќаат од одмор од Хрватска и Црна Гора, но усвоена е препорака учениците по враќањето од странство во Србија 10 дена наставата да ја следат онлајн.

Сепак, и овој дел за децата е на ниво на препорака, а не обврска. А тоа значи дека родителите треба да бидат одговорни, и да не ги испраќаат децата на училиште ако имаат зголемена температура или кој било од симптомите.Измените ги соопштила заменичката-директорка на Институтот Батут, Дарија Кисиќ-Тепавчиќ, која рекла и дека овие одлуки се донесени заради се попопволната епидемиолошка ситуација во земјата, но и истакнала дека сето не значи целосно опуштање.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Предмалку изби пожар во Зегин на Партизанска во Центар, две возила на пожарна се обидуваат да го стават под контрола.