Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес: Мицкоски да не се крие!

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес е згрозен од примитивизмот со кој што беше направен обид да се заплаши поранешната пратеничка Весна Дамчевска Илиевска.

Само луѓе со ниска политичка култура мислат дека ваквиот вандализам може да помине во 21 век , во земја која што треба да отпочне преговори за членство во ЕУ.

Праќањето на поранешни затвореници, криминалци и насилници пред домот на една жена , не е и не може да биде замена за демократска дебата.

Тоа е кукавички чин кој покажува дека другата страна е исплашена и нема ниту еден вистински аргумент зошто да не се свика вонреден конгрес.

Молкот на пратеничките на ВМРО ДПМНЕ за насилството врз нивната поранешна колешка и молкот на Унијата на жени се доказ дека инцидентот не е случаен.

Иницијативата очекува Претседателот Христијан Мицкоски да престане да се крие и бара тој да го осуди инцидентот и насилниците што го нарушуваа редот пред домот на семејството на пратеничката.

Иницијативата бара да бидат повлечени сите насоки за заплашување и вршење на притисоци врз членовите на одборот.

Иницијативниот одбор за ваквото насилство ќе ги информира меѓународните претставници во Македонија и нема да дозволи нечиј примитивизам да ја надвладее демократската дебата.

Нема да не заплашите, ниту пак ќе не поколебате. Одговорност за лошото управување мора да има , а вонредниот конгрес треба да избере ново раководство.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...