Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве како се облекуваат НАЈСРЕЌНИТЕ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ

Интересно истражување откри дека најсреќните луѓе имаат нешто заедничко –  слично се облекуваат. Нив ќе ги препознаете по нивниот едноставен стил на облекување, затоа што се посреќни луѓе, толку поедноставно се облекуваат.

Овој неочекуван заклучок произлезе од годишното истражување на ООН за нивото на среќа во животот на луѓето.

Истражувањето за глобалната среќа се спроведува од 2011 година, користејќи технологија што ја следи благосостојбата на луѓето во различни земји, но исто така и врз основа на субјективната проценка на граѓаните колку им е добар животот.

Во првите десет најсреќни земји, помалку или повеќе секоја година, има исти земји, само во малку променет редослед, а во оние што припаѓаат тука се: Норвешка, Финска, Данска, Холандија, Исланд, Швајцарија, Канада, Шведска, Нов Зеланд и Австралија.

Она што е исто така заедничко за сите овие земји е едноставноста во начинот на живот, а особено во начинот на облекување.

За споредба, земјите каде облеката и модата се многу, многу важни не се на високи позиции во најсреќните земји – како на пример Франција, Шпанија и Италија, каде луѓето постојано изгледаат како да одат на модна писта.

Од друга страна, ако ги погледнете Скандинавија и луѓето од првите десет најсреќни земји воопшто, ќе сфатите дека она што тие го имаат заедничко е дека никој не е оптоварен со облека и сите се облечени многу едноставно.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...