Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

89 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 и СЕДУМ ПОЧИНАТИ ЛИЦА

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.Денес се евидентира еден контролен од вчерашната статистика, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5821, активни 847

• Куманово 1420, активни 371

• Дебар 243, активни 78

• Штип 1119, активни 214

• Прилеп 435, активни 92

• Тетово 1202, активни 179

• Струга 553, активни 59

• Велес 265, активни 26

• Битола 199, активни 41

• Охрид 331, активни 30

• Кавадарци 173, активни 71

• Гостивар 761, активни 269

• Гевгелија 42, активни 21 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 59, активни 21

• Крива Паланка 39, активни 11

• Радовиш 41, активни 12

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 138, активни 25

• Пробиштип 78, активни 19

• Демир Хисар 60, активни 17

• Македонски Брод 70, активни 20

• Пехчево 15, активни 9

• Берово 50, активни 41

• Валандово 8, активни 1

• Виница 64, активни 36

• Делчево 46, активни 40 (10 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 1

• Свети Николе 281, активни 58

• Кичево 268, активни 75• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 13 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1529 теста се преку: ИЈЗ-302, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-205, Биотек-249, МАНУ -81, Жан Митрев (Филип Втори)-258, Систина со PCR метода -287, лабораторија Лаор –69, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-9, ГАК-12, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 54, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 18 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 7 позитивни деца, една мајка и едно дете суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4 нови, вкупно хоспитализирани се 37 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107, позитивни и сомнителни на ковид-19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 110• Гази Баба – 107• Аеродром – 101• Карпош – 86• Центар – 90• Кисела Вода – 96• Ѓорче Петров – 55• Бутел – 65• Шуто Оризари – 32• Студеничани – 19• Сарај – 28• Арачиново – 16• Илинден – 11• Сопиште – 6• Чучер Сандево – 6• Петровец – 9• Зелениково – 4• Странец – 5• Нераспределен – 1

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...