Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Јасен знак дека сте прележале КОРОНА, а тоа можеби не сте го ни знаеле

Додека земјите ширум светот се соочуваат со нагло растење на бројот на заболени од корона вирусот, многу медицински експерти со месеци ги проучуваат пациентите кои го прележале Ковид-19 за да дознаат како го напаѓа телото. Истражување од Ерусалим открило нешто што сите треба да го знаеме: 50% од пациентите со ковид доживуваат општа слабост по борбата против вирусот, без оглед дали станува збор за потешка или поблага клиничка слика.

„Најмалку половина од пациентите на Ковид-19 сè уште страдаат од општа слабост и отежнато дишење со недели и, можеби, месеци по закрепнувањето, според првичните резултати од израелската студија“.

Пулмоналниот институт во Медицинскиот центар во Ерусалим ги објави своите откритија во неделата, а кои се однесуваат на десетина пациенти кои го прележале вирусот, од блага до умерена и сериозна состојба. Околу 50% од нив имале ист симптом – општа слабост по закрепнувањето, што не е поврзано со сериозноста на болеста.

Покрај тоа, истражувањето открило дека пациентите со поблага клиничка слика може да имаат долгорочно оштетување на белите дробови, додека оние кои се во сериозна состојба не мора да пријавуваат слични тешкотии.

„Меѓу симптомите што ги испитавме, откривме општа слабост кај повеќето пациенти, кашлица и/или отежнато дишење, фиброза/пулмонална емболија, опструкција и сомнителна пулмонална хипертензија“, изјавил професорот Габриел Избицки, директор на пулмоналниот институт, кој ја започна студијата. 

Истражувањето и понатаму продолжува

– Благодарни сме на сите пациенти со Ковид-19 со седиште во Израел, кои биле лекувани и пуштени или во болница или во хотелот „корона вирус“ за да учествуваат во студијата – истакнал Избицки.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...