Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

ЕХФ со ригорозни мерки: Ковид-тест мора да направат и фоторепортерите

Металург во сабота ќе биде домаќин на првата средба против Спачва во рамките на квалификациите за пласман во Лига Европа. ЕХФ за сите мечеви од европска сцена бара од клубовите да се превземат строги мерки за заштита на играчите од пандемијата коронавирус.

Ковид-тест нема да направат само тимовите, туку и фоторепортерите кои ќе сакаат да се најдат на теренот. Тимот од Автокоманда утринава ќе се тестира, а претседателката Зорица Блажевска ги извести фоторепортерите дека ќе мора да дојдат и тие доколку сакаат да го проследат дуелот со Спачва.

Очекувано публика нема да има, ограничен е бројот на новинари, а салата ќе биде подолена на зони, во секоја од нив бројот на лица е точно одреден.

При влезот во салата ќе се мери температура, а новинарите ќе мораат да потполнат прашалник, процедура која се применува секаде низ Европа. ЕХФ засега не дозволува ниту одржување на редовните прес-конференции.

Натпреварот со Спачва ќе се одигра в сабота, во “Автокоманда“, со почеток во 19 часот, реваншот е закажан за 5. септември.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...