Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ГЕРМАНИЈА ЈА ПРОДОЛЖИ УРЕДБАТА ЗА РАБОТНИЦИТЕ од Западен Балкан

Германската влада одлучи да ја продолжи важноста на уредбата за работниците од Западен Балкан, е објавено на веб-страницата на германското Министерство за труд.

Оваа уредба ќе им овозможи на граѓаните на Албанија, БиХ, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија да влезат и работат во Германија, без оглед на формалните квалификации – потенцираат тие, истакнувајќи дека решението ќе се применува до крајот на 2023 година.

Со ова Германија ја отвори вратата за нашите работници, а работодавачите од овие простори ги чека сериозен проблем, бидејќи интересот за работа во Германија станува се поголем и поголем, затоа ќе треба да создадат подобри услови и понуди како би ги задржале своите работници дома.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...