Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Бојкотот на спортски натпревари во САД се шири: Одложени денешните дуели во Синсинати

Кошаркарите на Милвоки Бакс започнаа бран на бојкот поради расната нееднаквост во САД, а таквиот начин на протес с е пренесе и во други спортови. Еден од тениските Мастерс турнири со кои треба полека да влеземе во завршницата на сезоната, оној во Синсинати, нема да одржи натпревари денеска.

Официјална изјава за оваа одлука беше потпишана од АТП, ВТА и Тениската федерација на САД.

„Како спорт, тенисот заеднички ќе заземе став што се спротивставува на расната нееднаквост и социјалната неправда, кои уште еднаш се во фокусот на јавноста во САД. Тениската федерација на САД, АТП и ВТА решија да го одбележат овој тежок момент со паузирање на Мастерс турнирот во Синсинати во четврток, 27 август. Натпреварите ќе продолжат во петок, 28 август“, се вели во краткото соопштение.

Ваквата мерка се смета за реакција на одлуката на јапонската тенисерка Наоми Осака да не го игра полуфиналниот натпревар на Синсинати во знак на поддршка на борбата против полициската бруталност во САД.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...