Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Бојкотот на спортски натпревари во САД се шири: Одложени денешните дуели во Синсинати

Кошаркарите на Милвоки Бакс започнаа бран на бојкот поради расната нееднаквост во САД, а таквиот начин на протес с е пренесе и во други спортови. Еден од тениските Мастерс турнири со кои треба полека да влеземе во завршницата на сезоната, оној во Синсинати, нема да одржи натпревари денеска.

Официјална изјава за оваа одлука беше потпишана од АТП, ВТА и Тениската федерација на САД.

„Како спорт, тенисот заеднички ќе заземе став што се спротивставува на расната нееднаквост и социјалната неправда, кои уште еднаш се во фокусот на јавноста во САД. Тениската федерација на САД, АТП и ВТА решија да го одбележат овој тежок момент со паузирање на Мастерс турнирот во Синсинати во четврток, 27 август. Натпреварите ќе продолжат во петок, 28 август“, се вели во краткото соопштение.

Ваквата мерка се смета за реакција на одлуката на јапонската тенисерка Наоми Осака да не го игра полуфиналниот натпревар на Синсинати во знак на поддршка на борбата против полициската бруталност во САД.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...