Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ОСТАНУВА ЗАБРАНАТА ЗА СВАДБИ И ПРОСЛАВИ во угостителските објекти

Останува забраната за организирање свечености со музика односно свадби, матурски, кршевски и слично во угостителските објекти со цел да се спречи ширењето на Ковид -19.

Ваква одлука денеска донесе Владата, односно таа на седница го усвои мислењето на Комисијата за заразни болести да не се прифатат барањата за измени на Протоколот за работа на угостителските објекти.

Имено, пред неколку дена дел од медиумите соопштија дека од министерството за економија издале дозвола за организирање на вечери, што практично било и дозвола за организирање на свадби.

Истата вест беше веднаш демантирана од министерството со образложение дека угостителите можат да организираат вечери се додека се почитуваат протоколите поврзани со заштита од коронавирусот, додека никаде не е наведено дека е дозволено да се организираат свадби и крштевки и слични прослави.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...