Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Лоши вести стигнуваат од Турција: Ердоган веднаш реагираше!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган подготвува нови мерки откако бројот на заразени со коронавирус во Турција се искачи на 1.502 случаи за еден ден, што е најмногу од средината на јуни.

Министерот за здравство Фахретин Коца напиша на Твитер дека починале уште 24 лица, со што вкупниот број досега изнесува 6.163 смртни случаи.

Ердоган најави дека државните институции сега ќе можат да применат флексибилни услови за работа, како што е работа од дома. Ова е објавено во претседателскиот декрет, во кој се вели дека се преземаат чекори за запирање на епидемијата во земјата.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се забранети одредени собири, прослави, свадби и веридби. Во 14 провинции, свадбите ќе можат да траат само еден час, со забрана за танцување и други видови забава.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...