Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Жена заразила 27 луѓе во Старбакс освен вработените – САМО ТИЕ НОСЕЛЕ МАСКИ

Речиси 30 лица биле заразени во кафетерија на Старбакс, северно од Сеул откако се испоставило дека жена позитивна на коронавирусот го посетила овој објект и ја пренела болеста на останатите.

Единствени кои не биле заразени се четворицата вработени само затоа што носеле маски.

Враќањето на коронавирусот во јужнокорејскиот град Пају на 8 август е добар пример за тоа колку лесно вирусот „Ковид-19“ се шири во затворен простор. Додека светот сè уште расправа дали маските се ефикасни, тамошните лекари велат дека тоа не е во прашање.

– Оваа ситуација во Старбакс зборува многу за улогата на маските во заштитата од коронавирус. Можеби не штитат 100%, но во моментов нема ништо поефикасно – вели докторката Ма Санг Хјук.

За потсетување, повеќе од 23 милиони луѓе се заразени со овој вирус ширум светот, кој однесе најмалку 810.000 животи. Носењето маски е задолжително речиси во секоја земја, кога станува збор за секој затворен простор: почнувајќи од јавниот превоз до услужните објекти.

– Случајот со Старбакс е еден од најважните за проучување на факторите на ризик кај повеќе или помалку контролирана група на луѓе – вели Арнолд Босман, директор на холандската компанија „Трансмисибили БВ“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...