Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕУ со нацрт-план за првична вакцинација од Ковид-19 за најмалку 40% од населението

Земјите на Европската унија, Велика Британија и партнерите од ЕУ се согласија за нацрт-план за вакцинација против Ковид-19 за најмалку 40 проценти од нејзините жители.

Целта на ЕУ за почетна вакцинација е двојно поголема од целта на Светската здравствена организација, која предвидува вакцинирање на 20 проценти од светската популација кои припаѓаат на најранливите групи, и оценува дека со тоа се намалува достапноста до вакцините за помалку развиените земји.

Сите засега познати ризични групи веројатно ќе опфатат 40 проценти од населението, во зависност од демографската состојба во земјите, се вели во документот усвоен од здравствените експерти од земјите-членки на ЕУ на крајот на јули, како и Велика Британија, Швајцарија, Норвешка и Балканот.

Во документот се наведува дека повеќе од 200 милиони жители на ЕУ припаѓаат на „приоритетните групи“, меѓу кои има луѓе со хронични заболувања, стари лица и здравствени работници.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...