Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Д-р Пановски: Задоцнетиот почеток на учебната година Е ПОРАДИ НЕПОДГОТВЕНОСТА НА ИНСТИТУЦИИТЕ

Пановски смета и дека наставата со физичко присуство согласно здравствените протоколи, ќе се одвива отежнато.

Неподготвеноста на надлежните институции е главната причина поради која децата наместо на 1. септември во училишните клупи ќе седнат еден месец подоцна, вели докторот Никола Пановски за Сител.

За него, денешната владина одлука,  училиштата да се отворат од 1. октомври е погрешна. Тој останува на ставот дека децата со настава требале да почнат уште овој месец, бидејќи се уште е топло и можат да се проветруваат училниците или пак да учат на отворено.

Тој апелира децата, особено тинејџерите да се воздржат од собирање во затворени простории кога ќе залади. Пановски смета и дека наставата со физичко присуство согласно здравствените протоколи, ќе се одвива отежнато.

Докторот вели и дека идните средношколци, се уште имаат време да се запознаат со своите наставници  на отворен простор или во големите училишни простории како што се фискултурните сали, со цел од октомври, подготвени да почнат со онлајн настава.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...