Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ГРАДИНКИТЕ стартуваат со работа на 1 СЕПТЕМВРИ

Регуларно, за сите деца, но со строго почитување на мерките, на 1 септември 2020 година, во Грција се отвораат детските градинки, јави дописничката на МИА од Атина.

Маската ќе биде задолжителна само за вработените, додека пак за децата е доброволна, а конкретните и комплетните упатства за работата на градинките во следните денови ќе ги соопшти Националната организација за јавно здравје на Грција.

Одлуката била донесена по состанокот на надлежните заменици-министри со Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција.

– Ја донесовме оваа одлука, откако многу внимателно, со Комисијата на епидемиолози, ги разгледавме сите податоци и се погриживме за сите мерки што се неопходни за безбедноста на вработените и децата. Сигурно дека е многу важно за работната и секојдневната програма на семејствата тоа што благодарение на мерките што ги преземаме, градинките ќе работат регуларно во однос на работното време и секако од 1 септември – рече заменик-министерката за труд и социјални прашање на Грција Домна Михаилиду.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...