Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Вулин за подрршката на Тачи и Рама за Ѓукановиќ: ГИ ЦРТААТ ГРАНИЦИТЕ НА „ГОЛЕМА АЛБАНИЈА“

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин оценува дека кога премиерот на Албанија и „претседателот на Косово го поддржуваат Мило Вукановиќ и ДПС на парламентарните избори во Црна Гора, тогаш не е тајна дека ги цртаат границите на „Голема Албанија“ и дека се сметаат за господари на Црна Гора“, пренесува Н1.

Секоја поддршка мора да се заслужи, а во очите на Рама и Тачи нема поголеми заслуги од омразата кон Србите и Србија, наведе Вулин, пренесува Министерството за одбрана.

Со парола „Поздрав од Тирана, драги пријатели“, напишана на српски јазик и парола на црногорската Демократска партија на социјалистите „Одлучно за Црна Гора“, која ја повтори неколку пати, премиерот на Албанија Еди Рама преку видео порака ја поддржа партијата на претседателот Мило Ѓукановиќ пред парламентарните избори во недела 30-ти август.

Претходно и претседателот на Косово, Хашим Тачи ги повика Албанците кои живеат во Црна Гора да гласаат на неделните избори за зајакнување на „евроатлантската ориентација на пријателската држава Црна Гора“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...