Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Mинистерство за економија демантира: НИКАДЕ НЕ Е ПОСОЧЕНО ДЕКА МОЖЕ ДА СЕ ОРГАНИЗИРААТ СВАДБИ

Mинистерството за економија демантира информации дека е дадена дозвола за организирање вечери во угосителски објект.

– Со цел за точно информирање на јавноста во врска со објавениот текст на интернет порталот „Фактор“ со наслов „Игра на зборови за свадбите: Министерот Бектеши дава дозволи за организирани вечери“ од страна на Министерството за економија апсолутно го ДЕМАНТИРАМЕ истото и укажуваме дека: До Министерство за економија како надлежно министерство за развој на туристичко/угостителскиот сектор секој ден пристигнуваат дописи и барања од страна на угостители кои бараат објаснувања или мислење по однос на вршењето на дејноста, велат од министерството.

Оттаму додаваат дека согласно нивните надлежности и законските прописи ние навремено даваат одговор на сите согласно нивните прашања.

– Во конкретниот случај угостителскиот објект се има обратено до Министерство за економија со барање на мислење на кое од наша страна точно, јасно и прецизно му е одговорено согласно Законот и Протоколите за работа на угостителските објекти за послужување на храна кои се на сила во нашата држава донесени од страна на Владата на Република Северна Македонија. Односно како одговор од страна на Министерството за економија е наведено дека : Угостителските објекти за исхрана може да послужуваат храна на гости доколку ги имаат спроведено сите потребни мерки во согласност со Протоколот за отворање и работа на угостителски објекти за исхрана донесен од Владата на Република Северна Македонија. Во протоколот за работа на угостителските објекти се опфатени начинот на однесување на вработените во ресторанот, начинот на поставување и организирање на просторот за седење, поодделни ограничувања како и забраните за организирање на одредени прослави (свадби, родендени, крштевки и сл.) и организирање на музички настани во отворен и затворен дел на објектот, потенцираат од министерството за економија.

– Согласно вашето барање, со оглед на тоа дека ќе се послужува храна за гостите во објектот (организирана вечера) вашиот објект може да работи почитувајќи ги сите протоколи со напомена дека секое прекршување на истите ќе биде на одговорност на угостителскиот објект. Согласно нашиот одговор никаде не е посочено дека истите можат да организират свадби, крштевки и сл. Напротив укажано е дека НЕ смеат да организират такви настани. Исто така во координација со Државниот пазарен инспекторат сме информриани дека истиот објект по извршен увид е констатирано дека не ги почитувал протоколите и организирал крштевка за што се преземени соодветни мерки и истиот објект е затворен и казнет согласно Законот, стои во реакцијата на министерството

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...