Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Прва држава која ЗАБРАНИ ПРОДАЖБА БРЗА ХРАНА НА ДЕЦА

Во обид да се намали широката распространетост на дебелината и дијабетесот, мексиканската држава Оахака забрани продажба на брза храна и пијалоци со шеќер на деца.

Оахака е прва земја што ја презеде оваа мерка во Мексико, која има една од највисоките стапки на детска дебелина во светот, пишува Би-Би-Си. Прекршувањето на овој закон се казнува со затвор и потенцијално затворање на компанијата.

Овој потег уследи откако бројот на смртни случаи поврзани со Ковид-19 во Мексико достигна 50.000, што ги смести на трето место во светот по САД и Бразил.

– Важно е конечно да се стави кочнаца на оваа индустрија, која веќе ја зарази нашата земја и нашите деца, рече Магали Лопез Домингуез, пратеник во Оахака која го претстави законот.

Таа овој предлог го даде и пред една година, но рече дека пандемијата на „Ковид-19“ им дала на законодавците дополнителен притисок да ја ограничат продажбата на газирани пијалоци.

– Оваа здравствена вонредна состојба ја прави уште поочигледна штетата предизвикана од конзумирањето на овие пијалоци со шеќер, рече Лопез Домингез која додаде дека одобрувањето на законот е навремено.

Заменик-министерот за здравство на Мексико и епидемиолог, Хуго Лопез-Гател, го поздрави овој потег. Тој минатиот месец ги нарече шеќерните пијалоци отров во шишиња и ги повика луѓето да не ги пијат.

Кристијан Скуг, претставникот на УНИЦЕФ во Мексико, на Твитер го поздрави законот, велејќи дека ваквите мерки ги штитат правата на децата за квалитетна и безбедна храна.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...