Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Одбиена жалбата на опозицијата во Белорусија

Врховниот суд во Белорусија одби да покрене постапка по жалба на бившите претседателски кандидати Андреј Дмитријев и Светлана Тихановскаја за резултатите на претседателските избори кои ги објави државната изборна комисија.

Врховниот суд на Белорусија образложи дека не е надлежен да постапува по вакви барања.

За потсетување според резултатите на државната изборна комисија на Белорусија, на изборите победи актуелниот претседател Александар Лукашенко со 80,1 посто освоени гласови.

Опозицијата не ги призна резултатите и смета дека победник е Светлана Тихановскаја. Резултатите од изборите предизвикаа масовни протести во Белорусија.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...