Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Новозаболени од Ковид-19 има и во Тетовско

Осум нови случаи со Ковид-19 се бележат од страна на Центарот за јавно здравје на подрачјето на шесте тетовски општини

– Четири од осумте случаи се жители на Општина Тетово. Два позитивни случаи има во Општина Јегуновце, а по еден имаат во општините Теарце и Брвеница, информираше д-р Зорица Зафировска, специјализант по епидемиологија при Центар за јавно здравје Тетово.

Секторот за внатрешни работи Тетово на тетовското подрачје за неносење заштитни маски на 31 лице им има изречено платни налози, согласно член 6 од соодветната владина Уредба.

– Во текот на изминатото деноноќие, на 12 лицa изготвени им се нови решенија за изолација од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, соопшти СВР Тетово.

Извршени биле контроли на 316 лицa со вакви решенија и при тоа не било утврдено нивно непочитување. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...