Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

На Косово лошо се живее, се е вон контрола

Лидерот на Самоопределување Аљбин Курти порачал дека податоците од истражувањето за социјалната ситуација на Косово, кое неодамна го објавила косовската Агенција за статистика (КАС) е загрижувачка.

Спрема неговите зборови, предходните влади давале приоритет на корумпирано богатење, истакнувајќи дека пандемијата на Косово моментално е вон инстутиционална контрола.

Курти навел дека за 53,4 отсто од домаќинствата трошоците за живот претставува големо оптеретување и дека скоро 70 отсто од граѓаните неможат да си дозволат една недела вон домот.

61,3 отсто од граѓаните неможат да си дозволат оброк со месо, пилешко и риба секој втор ден, 34,4 отсто немаат комјутер, а 61,3 отсто имаат голем проблем во отплата на кредити.

Социјалната беда не е природна катастрофа. Владата пред нашата, давале предност на корумпирано богатење за себе и либеризација визи за граѓаните. Владата денеска е непотребна влада “, порачал Курти.

Потребен е нов економски концепт кој ќе биде фокусиран на вработување и животна средина и заштитен правосуден систем и добро управување, порачал лидерот на Самоопределување.

После нови избори започнува такво концепт, рекол Курт, констатирајќи дека можат да се обидат изборите малу да бидат одложени, затоа што сите странки знаат каков ќе биде резултатот ако сега има избори.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...