Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ДОЛГО ЧУВАНА ТАЈНА: Еден од најголемите хитови на Тома Здравковиќ КРИЕ ТАЖНА ПРИКАЗНА

Една од легендите на српската народна музика и кралот на боемите, како што многумина го нарекоа Тома Здравковиќ, многу го сакаше градот Зрењанин.  Тоа беше град во кој, како што тој самиот истакна неколку пати, искрено сакаше една жена со која кратко беше во брак.

Сепак, таа го остави, си замина од Белград, токму заради боемскиот живот на Тома, и се врати во Зрењанин.

Тома воден од искрено чувство, тргнал по неа молејќи ја да се врати кај него, но таа повторно го одбила и тој се вратил назад, скршен од тага, по улицата Цар Душан, кон хотелот „Војводина“, додека надвор пак врнело дожд.

Инспириран од сето тоа, Тома ги напишал стиховите на песната која подоцна стана голем хит „Kiša je padala, a ja sam plakao za njom, ulica duga, ko moja tuga, ostaće u gradu tom“.

Секвенцата од филмот за животот на Тома Здравковиќ, кој своевремено има глумено во филмот „Балкан експрес“, ќе се снима и во Зрењанин, на локацијата кај Малиот мост во центарот на градот. Приказната на филмот е инспирирана од животната приказна од родниот Лесковац, преку Тузла и Зрењанин, Сараево, Белград, бегство во Америка, подоцна враќање и лекување на Воената медицинска академија во Белград.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...