10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Германците ги решија дилемите: ДВЕ ТРЕТИНИ ОД ПОЧИНАТИТЕ УМРЕЛЕ САМО ОД КОРОНА ВИРУС!

Врвот на германската медицинска професија од областа на патологијата тврди дека постојат докази дека во повеќето случаи на тешка ковид-19, а се работи за анд две третини од случаите на смрт, оваа болест е единствената причина за смртта, а не некои од претходните болести или старост, пишува Дојче веле.

Имајќи предвид дека обдукцијата е дефинитивно единствениот начин научно да се утврди вистинската причина за смртта, само објавената детална анализа на резултатите од клиничките обдукции во Германија докажува дека во случаи на тешко ковид-19 заболување во повеќето случаи, самата болест предизвикана од вирусот била причина за смрт.

“Во повеќе од три четвртини од обдукциите, се утврди дека ковид-19 е главната или единствената болест што довела до смрт. Овие луѓе не умреле од претходните болести или од староста”, рече Јоханес Фримен, еден од најпознатите германски патолози. како и Карл-Фридрих Бириг, претседател на Здружението на германски патолози, Густаво Баретон, претседател на германското друштво за патологија и Тил Акер, претседател на германското друштво за невропатологија и невроанатомија.

Тие повикаа на виртуелна прес-конференција кон крајот на минатата недела за да ги презентираат резултатите од заедничкото истражување.

Клиничките обдукции исто така докажуваат дека вирусот САРС-КоВ-2 се разликува на многу начини од нормалниот вирус на грип.

“Фактот дека короната не влијае само на белите дробови е познат уште од првите обдукции. Вирусот предизвикува тромбоза, односно создава мали згрутчувања на крвта насекаде во телото. Овој симптом на короната е вообичаен и кај вирусите на грип но, во случајот на корона вирус овие нарушувања на згрутчување се девет пати почести “, рече Густаво Баретон, патолог во Универзитетската болница во Дрезден.

Ова веќе јасно се покажа во научните дела на германските универзитетски патолози, кои покажаа дека огромна штета на крвните садови, прекумерно згрутчување на крвта со блокада на најситните белодробни крвни садови и специфично создавање на нови крвни садови се карактеристични и за прв пат се опишани промените во белите дробови во ковид-19.

Овие промени се фундаментално различни од слични тешки инфекции на белите дробови предизвикани од вирусот на грип.

Покрај тоа, германски експерти докажаа дека ковид-19 не е локална инфекција на респираторните органи, туку дека вирусот влијае на ендотелијалните клетки и со тоа доведува до инфекција на неколку органи: бубрези, срцето, слезината, црниот дроб…

Ендотелните клетки ја формираат внатрешната плоча поставата на најдобрите крвни садови – капилари, преку кои се изведува основниот метаболизам на организмот. Областа за контакт што овие клетки ја имаат со крвта е огромна – помеѓу 4.000 и 7.000 квадратни метри.

Капиларите се наоѓаат во сите органи и покрај тоа обезбедуваат метаболизам, тие се и резервоар на крв.

Веќе е познато дека клиничките фактори на ризик за тешко ковид-19 заболување се – пушење, висок крвен притисок, дебелина, дијабетес мелитус, машки пол – веќе се поврзани со оштетување на ендотелија.

Невролошките обдукции на умрените пациенти докажаа дека третина од нив имале заразени мозочни клетки.

Короната очигледно стигнала таму преку нервните клетки во носната слузница. Ова ги изненади научниците затоа што таму едвај да има рецептори ACE2, што се смета за главна порта за вирусот во човечкото тело.

„Очигледно има нов рецептор на невропилин-1 во мозокот“, вели Тил Акер, невропатолог од Универзитетот во Гисен и укажува на потребата за понатамошно истражување.

Тие откритија беа направени во многу тешки услови, засновани на релативно мал број на обдукции – само 154 или два проценти од околу 9,000 смртни случаи од ковид-19 во Германија. Повеќе обдукции би довеле до многу повеќе сознанија.

Повеќекратни обдукции не се вршат од две главни причини. Едно е дека семејствата на починати пациенти не сакаат да се согласат на обдукција. Но, пред патолозите дури и да побараат одобрение од семејството на починатиот – тие мора да надминат огромни бирократски и финансиски пречки во рамките на комплициран систем на здравствена заштита.

Тешко е да се добие одобрение од управата на болницата, односно да се финансираат обдукции дури и за оние што починале од ковид-19. Бидејќи осигурителните компании, на пример, признаваат трошоци за обдукција од 750 евра – додека обдукцијата „чини околу 1.350 евра“, вели професорот Фримен одговори на прашањето на ДВ.

Затоа, претставниците на германските патолози испратија писмо до министерот за здравство Јенс Спан, со барање и конкретни предлози за подобрување на условите и овозможување на повеќе обдукции во Германија со цел подобрување на науката, а со тоа и здравјето на сите.

Резултатите од истражувањето на германските патолози покажуваат дека 68 проценти од аутопсираните мртви биле мажи, повеќето од нив во седмата до деветтата деценија од животот. Алвеоларната штета е идентификувана во повеќе од половина од наодите.

Забележани се и оштетувања на имуните органи како што се слезината или лимфните јазли, оштетување на црниот дроб, воспаление на срцевиот мускул, пневмонија со емболија, како и церебрални инфаркти и церебрална хеморагија.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести