Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Алушовски: Стоилов ќе ни недостига многу, зашто е важна алка во нападот

Македонскиот репрезентативен пикер и иконата на Вардар, Столе Стоилов е заразен од коронавирус, откри тренерот на црвено-црните Стевче Алушовски, четири дена пред дуелот со Нексе во четвртфиналето во СЕХА-лигата. Новиот вирус се појави во таборот на актуелниот европски првак и шампион во регионалното натпреварување, па Алушовски обелодени дека капитенот на црвено-црните е заразениот, што е голем хендикеп за мечот со Нексе, зашто Стоилов е многу важна алка во нападот на тимот.

„Стоилов ќе ни недостига многу, зашто е важна алка во нападот, а тој дел од екипата засега ни е најслаб“, вели Алушовски.

Вардарци ги очекуваат резултатите од тестирањето после појавата на коронавирус и се надеваат дека сите останати играчи се негативни за да ги продолжат подготовките за пресметката преку која посакуваат фајнлфор и шанса да го бранат трофејот во Задар на завршниот турнир закажан за идната недела.

„Се надевам дека сите ќе бидеме здрави, ги чекаме резултатите. Прво тоа, па сѐ друго“, додава Алушовски.

Поразите во подготвителните мечеви не го загрижуваат Алушовски, кој пред Нексе посочува дека тимот е подобар од меч во меч, но дека треба време после создавањето на новиот тим да се воигра екипата, а новите ракометари да ги научат акциите и играта да добие на течност

„Недостатокот на Стоилов ќе биде голем, најмногу за нападот, зашто имаме многу нови ракометари, на кои им треба време додека ги научат акциите и додека играта добие на течност. Има уште неколку што се жалат на помали повреди, кои не играа ни сега со Еурофарм Пелистер и Металург како Дисингер, Јотиќ, Георгиевски, но не е ништо сериозно за да не играат со Нексе. Сметам дека сме подобри од меч во меч, без оглед на поразите во пријателските мечеви. Нексе имаше одлични подготовки и секако дека ќе сакаат да го искористат моментот во целата оваа ситуација“, додава Алушовски.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...