Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Чудото наречено Дончиќ со тројка во последната секунда за победа на Далас

Кошаркарите на Далас Маверикс го совладаа Лос Анџелес Клиперс со 135:133 (продолжение) и израмнија на 2:2 во првата рунда од плеј-офот на Западот. Маверикс дојдоа до голема победа, благодарение на неверојатниот пресврт во кој се вратија од минус 21 поен, секако, во најголем дел благодарение на феноменалниот Лука Дончиќ.

Без Кристап Порзингис кој не играше поради оток на десното колено, Далас сепак победи и се избори за ново продолжение на неизвесноста во пресметките со Клиперс. Дончиќ стигна до трипл-дабл за помалку од половина час и го заврши мечот со 43 поени (18/31), 17 скока, 13 асистенции, две украдени топки, еден блок. Мечот го реши практично сам, со тројка во истекот на последната секунда од продолжението, откако Клиперс во претходниот напад со тројката на Морис дојдоа до водство од 133:132.

sportmedia.mk

најчитани вести

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...

Забава

Регионалните медиуми пишуваат дека дошол крај на бракот на Северина и нејзиниот сопруг Игор Којиќ, па наводно пејачката сега повторно е заљубена и е...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...

Забава

Марија Сол Перез, аргентинската водителка е една од најатрактивните жени во светот, а посилниот пол никогаш не е рамнодушен на нејзините фотографии и снимки...