Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Хаверц дефинитивно во Челзи, цената е 80 милиони евра

BERLIN, GERMANY - JULY 04: Kai Havertz of Leverkusen runs with the ball during the DFB Cup final match between Bayer 04 Leverkusen and FC Bayern Muenchen at Olympiastadion on July 04, 2020 in Berlin, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Дефинитивно Каи Хаверц ќе биде дел од тимот на Челзи. Двата клуба со месеци се на преговарачка маса, и конечно се дојде до заедничко решение.

Офанзивецот ќе биде платен 80 милиони евра во моментов, но Баер Леверкузен ќе ги добие останатите дваесет милиони од посакуваната цифра, преку разни бонуси кои Хаверц евентуално ќе ги исполни.

Првите десет милиони се лесно остварливи, а тоа е Хаверц и Челзи во следните пет години да бидат дел од Лигата на Шампионие, а вторите се малку под знак прашалник, затоа се однесуваат на евентуаните трофеи, во ЛШ, Премиер лигата и ФА купот.

Хаверц се договори за годишна плата од десет милиони евра за пет годишен договор.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...