Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Трамп официјално во трка за ВТОР МАНДАТ КАКО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

Republican presidential candidate Donald Trump speaks at a rally at the Fort Worth Convention Center on February 26, 2016 in Fort Worth, Texas. Trump is campaigning in Texas, days ahead of the Super Tuesday primary.

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно е номиниран за републикански кандидат на претседателските избори на 3 ноември на кој ќе му се спротистави демократот Џо Бајден.

Трамп ги доби мнозинството гласови, како што и се очекуваше, на почетокот на четеридневната републиканска конвенција во Шарлот во Северна Каролина.

За разлика од 2016 годна Трамп на претседателските избори 2020 влегува со полна поддршка од водечките републиканци иако заостанува во анкетите во пресудните американски сојузни држави.

Претходно денеска, потпретседателот на САД, Мајк Пенс и официјално беше реименуван за кандидат за потпретседател на изборите во САД во 2020 година.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...