Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ТАЖНА ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: Предвреме роденото бебе на родилката од Врање која почина од корона, конечно дише самостојно

Предвреме родениот Александар, чија мајка почина во ковид-болница за време на породувањето, е симнат од респиратор и конечно е надвор од животна опасност. После 25 дена тешка борба за животот на бебето тоа дише самостојно и е во стабилна состојба и надвор од животна опасност.

Таткото на малечкиот Александар открил дека и покрај тоа што неговиот син е добро, тој се уште не може да му пријде заради мерките на претпазливост на одделот за неонатологија во Клиничкиот центар во Ниш и дека бебето го гледа само од далеку. 

– Бебето е добро. Ми дозволуваат да го гледам од далеку, преку стакло, но редовно ме информираат за неговата состојба“, рекол таткото на Александар, кој е роден со само 920 грама. 

најчитани вести

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

-Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени пациенти, но и доволен број на...